Späť

SEER a SCOP? Ako vyrátame účinnosť klimatizácie?

Doba praje energeticky efektívnym zariadeniam. Čím menej spotrebuje, tým lepšie pre životné prostredie, ale najmä pre peňaženku. Ako zistíte, či vami vybraní model je dostatočne úsporný?

SEER a SCOP? Ako vyrátame účinnosť klimatizácie?

Pri kúpe klimatizačných zariadení sa stretneme s rôznymi ukazovateľmi energetickej efektívnosti. Ponúkame Vám prehľad a popis jednotlivých indexov, ukážeme, čo sa skrýva za skratkami.

EER - koeficient účinnosti v režime chladenia, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (chladu) ku vstupnej elektrickej energii. Meria sa pri konštantných podmienkach okolia a max. výkone. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Energy Efficiency Ratio).

SEERsezónny koeficient účinnosti v režime chladenia, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (chladu) ku vstupnej elektrickej energii počas celoročnej sezóny. Meria sa pri premenlivých podmienkach okolia a v reálnom režime. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Seasonal Energy Efficiency Ratio.

COP – koeficient účinnosti v režime vykurovania, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (tepla) ku vstupnej elektrickej energii. Meria sa pri konštantných podmienkach okolia a max. výkone. Čím vyšší, tým lepší. 

SCOP - sezónny koeficient účinnosti v režime vykurovania, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (tepla) ku vstupnej elektrickej energii počas celoročnej sezóny. Meria sa pri premenlivých podmienkach okolia a v reálnom režime. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Seasonal Coeficient Of Performance.
Príklad: SCOP 5 znamená, že z 1000 kWh elektrickej energie sme získali 5000 kWh tepelnej energie alebo ináč SCOP 5 znamená 500% účinnosť. Pre porovnanie by sme zaplatili 5x menej ako keby sme vykurovali elektrickým ohrievačom, kde sa elektrická energia mení iba na teplo s účinnosťou 100%.

Tento topný faktor se riadi normou EN 14 825. Tato norma počíta priemerný ročný výkon tepelného čerpadla v 3 rôzných klimatických podmienkach (chladnejšie podnebie, mierne podnebie, stredomorské podnebie), kedy kalkulovaný počet hodin topnej sezóny tvorí:

chladné podnebie 6 446 hodin
mierne podnebie 4 910 hodin
teplé (stredomorské) podnebie 3 590 hodin

Norma EN 14 825 tiež udává, v akých teplotách musia byť tepelné čerpadlá testovane, aby bylo možné určit ich SCOP v jednotlivých klimatických podmienkach.


 

en

 

Klimatizácie v našej ponuke: https://www.klimania.sk/

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na 0948 744 700 alebo info@klimania.sk. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre Vás.

 

Táto stránka používa cookies. Viac info

Prihlásenie