Späť

SEER a SCOP? Ako vyrátame účinnosť klimatizácie?

Počet zobrazení: 9837

Doba praje energeticky efektívnym zariadeniam. Čím menej spotrebuje, tým lepšie pre životné prostredie, ale najmä pre peňaženku. Ako zistíte, či vami vybraní model je dostatočne úsporný?

SEER a SCOP? Ako vyrátame účinnosť klimatizácie?

Pri kúpe klimatizačných zariadení sa stretneme s rôznymi ukazovateľmi energetickej efektívnosti. Ponúkame Vám prehľad a popis jednotlivých indexov, ukážeme, čo sa skrýva za skratkami.

EER - koeficient účinnosti v režime chladenia, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (chladu) ku vstupnej elektrickej energii. Meria sa pri konštantných podmienkach okolia a max. výkone. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Energy Efficiency Ratio).

SEERsezónny koeficient účinnosti v režime chladenia, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (chladu) ku vstupnej elektrickej energii počas celoročnej sezóny. Meria sa pri premenlivých podmienkach okolia a v reálnom režime. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Seasonal Energy Efficiency Ratio.

COP – koeficient účinnosti v režime vykurovania, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (tepla) ku vstupnej elektrickej energii. Meria sa pri konštantných podmienkach okolia a max. výkone. Čím vyšší, tým lepší. 

SCOP - sezónny koeficient účinnosti v režime vykurovania, vypočítaný ako pomer odovzdanej tepelnej energie (tepla) ku vstupnej elektrickej energii počas celoročnej sezóny. Meria sa pri premenlivých podmienkach okolia a v reálnom režime. Čím vyšší, tým lepší. Skratka zo slov Seasonal Coeficient Of Performance.
Príklad: SCOP 5 znamená, že z 1000 kWh elektrickej energie sme získali 5000 kWh tepelnej energie alebo ináč SCOP 5 znamená 500% účinnosť. Pre porovnanie by sme zaplatili 5x menej ako keby sme vykurovali elektrickým ohrievačom, kde sa elektrická energia mení iba na teplo s účinnosťou 100%.

Tento topný faktor se riadi normou EN 14 825. Tato norma počíta priemerný ročný výkon tepelného čerpadla v 3 rôzných klimatických podmienkach (chladnejšie podnebie, mierne podnebie, stredomorské podnebie), kedy kalkulovaný počet hodin topnej sezóny tvorí:

chladné podnebie 6 446 hodin
mierne podnebie 4 910 hodin
teplé (stredomorské) podnebie 3 590 hodin

Norma EN 14 825 tiež udává, v akých teplotách musia byť tepelné čerpadlá testovane, aby bylo možné určit ich SCOP v jednotlivých klimatických podmienkach.


 

en

 

Klimatizácie v našej ponuke: https://www.klimania.sk/

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na 0948 744 700 alebo info(zavináč)klimania.sk. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre Vás.

 

Táto stránka používa cookies. Viac info