Klimatizácie

Montáž klimatizácie – na čo sa treba pripraviť

ybrali ste si klimatizačnú jednotku, ale neviete, čo všetko obnáša montáž? Vysvetlíme vám postup, pridáme pár užitočných tipov, a niekoľko nebezpečenstiev, na ktoré si dajte pozor!

Nástenné klimatizácie obyčajne pozostávajú z jednej vonkajšej jednotky a z jednej alebo viac vnútorných jednotiek. Pri montáži klimatizácie tieto jednotky treba ako s chladivom, tak aj elektricky spojiť, čo vyžaduje odbornosť, skúsenosti na tomto poli a znalosť výrobkov…

Montáž zariadení začína presným určením miesta vonkajších a vnútorných jednotiek, dbajúc na to, aby sa k nim vedúce potrubia bez prekážok mohli priblížiť k zariadeniam. Toto sa uskutoční obyčajne už pri predbežnom vymeriavaní. Po výbere miesta sa začína vytváranie miesta pre potrubia a vedenia, spájajúce jednotlivé jednotky, ako aj vytvorenie spojovacích vrtov.

Rúry sa dajú viesť káblovým kanálom, ale môžu sa uložiť aj do stien. Tu treba pripomenúť, že ich uloženie do stien samozrejme vyžaduje väčšie búracie práce, je nákladnejšie, a sú po ňom nutné rekonštrukčné práce (napr. maľovanie), ale touto metódou sa rúry a káble dajú úplne zakryť. O spôsobe riešenia vždy rozhoduje klient podľa toho, koľko financií mieni investovať do montáže.

Ďalšia dôležitá vec je určiť, kde bude odvod vody, teda kam sa bude odvádzať kondenz. V panelových domoch môže kondenz stekať z vonkajšej jednotky voľne po stene z paneláku. Alebo si ľudia nechávajú vedierko na balkóne, ktoré pravidelne vyprázdňujú.

Súbežne s vytvorením miesta pre rúry sa namontuje aj konzola pre uloženie vonkajšej jednotky, resp. vnútorná nosná platňa. Keď je montáž vonkajších a vnútorných jednotiek hotová a aj potrubia a vedenia sú na svojich miestach, dochádza k pospájaniu rúr a káblov, resp. k odvzdušneniu zariadenia, resp. potrubného systému a jeho naplneniu chladiacim prostriedkom. Vonkajšia jednotka už obsahuje chladiaci prostriedok, ktorého množstvo je dostatočné pre potrubia menšieho systému, ale sú aj prípady, keď dĺžka potrubia vyžaduje jeho doplnenie.

Po vytvorení chladiecého okruhu odborník pospája jednotky zariadenia, ako aj zapojí napájanie zabezpečujúce zásobovanie elektrickou energiou zo siete. Ak všetko prebehlo v poriadku, zariadenie sa dá zapnúť, jeho fungovanie treba skontrolovať prístrojmi na meranie tlaku, aby bol jeho výkon dostatočný aj pri veľkom zaťažení.

Faktory, ktoré predražujú montáž

Montáž klimatizácie sa nedá nazvať štandardnou robotou, ale plynutím času sa vyvinuli určité všeobecnosti, ktoré sme sa snažili zhrnúť aj v nižšie uvedených cenách. Samozrejme sú aj odlišné prípady, keď je montáž klimatizácie drahšia, ako obvykle.

V prípade multi-klimatzácií (viac vnútorných, jedna vonkajšia jednotka) sa montáž uskutočňuje tak isto, ako pri mono-splitoch, značným rozdielom je ale to, že sa tu každá vnútorná jednotka pripája k tej istej vonkajšej jednotke, čo montáž predražuje. V prípade multi-klimatizácií obyčajne optimálne umiestnenie vonkajšej jednotky spôsobuje vážne lámanie hlavy, lebo sa môže stať, že treba rúry viesť k nejakej vnútornej jednotke na druhý koniec domu prebúrajúc viacero stien. Môže sa stať, že klimatizácia danej miestnosti by sa dala oveľa lacnejšie vyriešiť jedným mono-splitom. Z toho je zjavné, že vo výhodách multi-klimatizácií (jednou vonkajšou jednotkou sa dá vyriešiť osobitná klimatizácia všetkých miestností rodinného domu), tkvie aj ich nevýhoda, aspoň z hľadiska montáže.

Tu môžeme spomenúť aj problém umiestnenia vonkajšej jednotky, lebo práve to spôsobuje v 10-15% prípadoch problémy a predražuje montáž. Sú prípady, (napríklad montáž vonkajšej jednotky na strechu), ktoré majú za následok zvýšenie nákladov. Cena konzoly vonkajšej jednotky, montovateľnej na strechu môže dosiahnuť aj 75 Euro. V každom prípade navrhujeme svojim klientom, aby si, ak je to možné, dali namontovať vonkajšiu jednotku aspoň na rebríkom ľahko dostupné miesto, lebo to môže znížiť aj náklady na neskoršie čistenie a údržbu.

Komponenty ceny montáže klimatizácie

– 2 ks chemicky čistých medených rúr rozmerov 6mm, resp.10mm (alebo 12mm) na vytvorenie kalorického okruhu
– poťah, zabezpečujúci izoláciu rúr
– káble zabezpečujúce elektrické spojenie a riadenie (podľa typu)
– odvod kondenzovanej vody a k tomu potrebné rúrové vedenia
– Prípadné použitie káblových žľabov
– Konzola pre vonkajšiu jednotku (bohužiaľ, výrobca nedodáva)
– Doplnenie chladiaceho prostriedku (ak to vyžaduje dĺžka potrubia)
– 3-4-hodinová práca minimálne dvoch odborných pracovníkov na jednotku
– pokles hodnoty nástrojov, strojov (vrtačky, vrtacie hlavy, atď.)
– spotrebný materiál (skrutky, konzoly)
– cestovné náklady

Načo dávajme pozor

Ako v každej inej profesii, aj v klimatizačnej technike kolujú príbehy oklamaných klientov, poškodených ľudí a o takých montážnych „odborníkoch”, ktorí bez vhodných nástrojov (samozrejme lacnejšie) vedú rúry klimatizácie napríklad cez rámy okien, alebo ušetria káblový žlab na priečelí budovy, čím spôsobia klientovi materiálne a estetické škody. Čo sa nás týka: je v našom záujme Vás na to upozorniť, veď aj pre nás je dôležité, aby nami predaný, ale iným inštalovaný prístroj dlhé roky fungoval bez závad.

Je dôležité poznamenať, že k montáži klimatizácie sú potrebné špeciálne nástroje (vysokovýkonné príklepové vŕtačky, súprava na lemovanie, výveva atď.), bez ktorých sa zariadenie sa dá povedať nedá uviesť do prevádzky, preto je veľmi dôležitý správny výber partnera pre montáž.

Aby ste predišli chúlostivým situáciám, je veľmi dôležité, aby ste si pre uvedenie klimatizácie do prevádzky našli takého partnera, ktorý disponuje nutnými povoleniami (zelená karta pre montáž kliamtizácie). Je dôležité vedieť, že zariadenie, namontované montérom bez nutných povolení stráca aj záruku. Vynasnažte sa vybrať takú firmu, alebo montéra, ktorý už dlhú dobu pracuje v klimatizačnej technike, o ktorom ste prípadne počuli aj pozitívne referencie. Takéto servisy, alebo servisní technici s väčšou pravdepodobnosťou disponujú nevyhnutnými nástrojmi, odbornými vedomosťami a povoleniami.

 

Klimatizácie v našej ponuke: https://www.eshopklimania.sk/

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na 0948 744 700 alebo info(zavináč)klimania.sk. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre Vás.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov