Tepelné čerpadlá

Ako funguje klimatizácia s tepelným čerpadlom?

Predstavte si, že klimatizácia nemusí byť len sezónny pomocník do domácnosti. Dnešné klimatizácie majú okrem chladenia mnoho užitočných funkcií. Jednou z nich je aj vykurovanie…

V prevádzkovom režime kúrenie klimatizáciatepelným čerpadlom (chladiaca-vyhrievacia klimatizácia) – pomocou svojho kompresora – dodáva do bytu časť ešte existujúceho energetického obsahu vonkajšieho vzduchu.

Princíp činnosti tepelného čerpadla je, že z vonkajšieho studeného vzduchu ďalším ochladením získava energiu, ktorú použije na vyhrievanie bytu alebo na získanie teplej vody. V byte teda necítime len vyhrievací účinok elektrickej energie, ale pridáva sa k nemu zvonku dodávaná a na vyššiu teplotu transformovaná energia.

Účinnosť klimatizácie s tepelným čerpadlom

Pri klimatizáciách s tepelným čerpadlom elektrický prúd vykonáva len dopravu tepla z bodu A do bodu B, čo má za následok vyššiu efektivitu, ako keby sme priamo kúrili elektrickým prúdom. Samozrejme aj straty v kompresore sa v konečnom dôsledku pridávajú k nášmu kúreniu, ale jej väčšiu časť tvorí energia získaná zvonku.

Účinnosť jednoduchého kúrenia elektrickou energiou je zhruba 1, čo znamená, že z jednotkového množstva elektrického prúdu je schopné produkovať jednotkové množstvo tepelnej energie (COP=1). Priemerná klimatizácia s tepelným čerpadlom ale oproti tomu môže mať účinnosť 4-krát väčšiu (COP = 4).

Spotrebovaná energia                Vykurovacia energia
Elektrické kúrenie                                               1 kW                                    1 kW (COP = 1)
Klimatizácia s tepelným čerpadlom                      1 kW                                    4 kW (COP = 4)

COP: Ukazovateľ energetickej účinnosti, ktorý ukazuje, koľko tepelnej energie vytvorí jedno zariadenie z jednej kilowatthodiny elektrickej energie

 

Kúrenie invertorovou klimatizáciou s tepelným čerpadlom

Invertorové klimatizácie s tepelným čerpadlom, alebo chladiace-vykurovacie klimatizácie (vďaka svojej vyššej účinnosti) jednak účinnejšie získavajú existujúcu energiu z prostredia, jednak sú schopné zabezpečiť vykurovanie aj pri nižších teplotách prostredia. Niektoré typy sú schopné vykurovať aj do teploty -15°C/-25°C stupňov pri čiastočnom zachovaní svojej účinnosti.

Kúrenie v prechodnom období

Klimatizácie s klasickým (neinvertorovým) riadením môžu svoju vykurovaciu funkciu vykonávať do teploty vonkajšieho prostredia 0°C/+5°C stupňov, čo môže pri invertorových klimatizáciách s tepelným čerpadlom (vybavených doplnkovou sadou príslušenstva na zimu) klesnúť až na –15°C/-20°C stupňov. Pod nižšími teplotami – kvôli prudkému poklesu účinnosti – sa už stáva použitie vykurovania na princípe tepelného čerpadla nezmyselnou, preto sa navrhuje využívanie týchto klimatizácií najmä na prechodné obdobie.

a

Používanie

Klimatizácie s tepelným čerpadlom sa oplatí využívať hlavne v prechodnom období. Toto je pri typoch on-off interval teplôt 0°C až +5°C stupňov, kým pri invertorových zariadeniach je tento interval –5°C až –10°C stupňov. Niektoré typy (vďaka svojej vyššej účinnosti ) sú schopné s uspokojivou účinnosťou zabezpečiť vykurovanie aj pri nižších teplotách.

Pod touto kritickou teplotou ale už natoľko klesne účinnosť klimatizácie, že už neušetríme energiu, preto ich používanie nemá význam. Na území Slovenska je ale počet takých dní, kde je teplota pod touto hodnotou, pomerne malý, čo je dobrou správou pre používateľov vykurovania tepelným čerpadlom.

Výhody klimatizácie s tepelným čerpadlom

Najväčšou výhodou klimatizácií, schopných kúrenia je, že už 2-3 minúty po zapnutí sú schopné fúkať vzduch maximálnej teploty, ich rýchlosť vysoko predbieha rýchlosť ústredného kúrenia. Klimatizáciami sa dá zabezpečiť lokálne vykurovanie, nie je potrebné celú budovu udržiavať v teplote.

Ak dáme v dome namontovať multisystém, stačí zapnúť vnútornú jednotku len v tej miestnosti, v ktorej sa práve chceme zdržiavať. Ďalšou výhodou je, že moderné filtračné a antibakteriálne systémy sú nám k dispozícii aj v tomto prevádzkovom režime, takže popri kúrení môžeme čistiť aj vzduch v byte.

 

Klimatizácie v našej ponuke: https://klimania.sk/
Tepelné čerpadlá v našej ponuke: https://klimania.sk/tepelne-cerpadla

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie , či tepelného čerpadla, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na 0948 744 700 alebo info(zavináč)klimania.sk. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre Vás.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov